Wednesday, March 23, 2011


I went to the store the other day because the monsters needed peanut butter for lunches. For years I have been getting peanut butter from Canada, the same stuff I grew up on. Well, we have run out and I don't know when my dearest Aunt will bring more... LOL! So off to the store I go.... I start looking at the ingredients.... (wait before I begin.... this is peanut butter I'm talking about) There is sugar, palm oil / other oils, and some chemicles / big words. So I bought 2 rather small jars of natural peanut butter for almost $4 each! Can you say just a bit outlandish. But the monsters needed it. So Grim and I were out at Kroger today getting Anne's mac and cheese for .49 cents a box... (I know good deal right?!?) I found a 5 pound bag of roasted unsalted peanuts for $6.50. I know I have to shell them first but I figure I should be able to get 4 pounds of peanut butter for $6.50 that is super kewl!

Since I can't find the cables to my camera you will have to settle for directions and a video from WikiHow

How to make Peanut Butter

By the way the video is really good!

So I'm off to shell the nuts!

Gotta Run,


SkippyMom said...

Wow - because I have to watch my sodium I was happy to find the natural with palm oil and sugar [less then 2 percent salt] and it tasted good.

Didn't realize I tempting the fates by not making my own.

Thanks for the heads up - palm oil is pretty bad. I don't eat a lot of sugar anyway so I don't worry about that - but yep, will definitely being looking into unsalted peanuts and my food processor.

Thanks Yart.